CAFE

PRZEDWOJENNE RESTAURACJE, BARY I HOTELE

   Restauracja, kawiarnia, grill bar, dancing "Oaza". Jeden z najpopularniejszych warszawskich lokali gastronomiczno-rozrywkowych, wymieniany zaraz za "Adrią". Historia lokalu z Wierzbowej znana jest przede wszystkim z lat 20. i 30., jednak geneza historii "Oazy" sięga, aż lat 50. XIX wieku. Historia "Oazy" od jej powstania, aż do upadku jest w trakcie przygotowywania.
Rok 1922 uznaje się za początek nowoczesnej odsłony tego niezwykłego miejsca. To wówczas czwórka panów Krukowski, Nowak, Rogiński i Pawłowski (o Wiktorze Pawłowskim jeszcze przeczytacie na stronie) po kilkunastu miesiącach prac otworzyli dla gości podwoje "Oazy". Na parterze działała ekskluzywna restauracja, z pięknymi dekoracjami profesora Wincentego Drabika. Piętro, które przed I Wojną Światową i w jej trakcie zajęte było między innymi przez "Teatr Oaza", zostało zaadaptowane na nowoczesny dancig. I na dancig Państwa zapraszam.

Tekst - autor.
Materiały - polona.pl/encyklopediateatru.pl
Zdjęcie - Wincenty Drabik - encyklopediateatru.pl
Zdjęcia - H. Juszkiewicz,Oaza 1922-1927. Album pamiątkowy, Warszawa 1927. Polona.pl
Zdjęcie - Dancing "Oaza" lata 30. Nac.gov.pl
Wincenty Drabik
Właściciele "Oazy"
Przedwojenny dancing Oaza Warszawa lata 30.
Pomimo swojej popularności zdjęć wnętrza lokalu jest bardzo mało. Oprócz fotografii z wyżej zaprezentowanego Albumu, znanych jest zaledwie kilka innych pokazujących środek restauracji i dancingu "Oaza", która działała w latach 1922-1936.